Home › Forums › Alfa Forum › Type 932 – 156 › Min bagerste siderude har sat sig fast
- This topic has 8 replies, 4 voices, and was last updated 13 years, 1 month ago by Anonymous.
-
AuthorPosts
-
10. June 2011 at 4:32 #5151AnonymousInactive
Og ja, det er selvfølgelig i åben tilstand 🙁
Rudehejset har forinden været noget ustabil, ruden har ikke altid bevæget sig første gang man trykker på knappen og når den har kørt har det virket som om at der ligesom var modstand eller som om at motoren knap kunne trække hejset.
Nu sidder det hele så ret stabilt i åben tilstand :laugh:
Jeg har selv en fornemmelse af at det er en kombination af flere ting.
Måske løse forbindelser kombineret med at hejset måske er irret eller noget i den stil.Der skal åbnes ind til skidtet, men hvordan piller man dørpanelet af?
Er det “klikket” på?, jeg synes ikke rigtigt at jeg kan se nogen skruer, men de er nok skjult som alt andet på en Alfa 😉Hvis man kun kan en lille del af et svar, er det velkomment – DMI varsler regn i morgen…
10. June 2011 at 5:05 #12718AnonymousInactiveFandt selv info for aftagning af dørpaneler, faktisk en hel guide til at skifte sæder og paneler. Måske det var noget til Williams linksamling?
10. June 2011 at 12:36 #12720AnonymousInactiveSikringer check.
Nu har jeg taget dørpanelet af, når kontakten til rudehejset aktiveres sker der ingenting. Ikke engang et lille klik. Hvilket får mig til at hælde mere til at det er ledningsnettet. Her holder mine kompetencer op 🙂
Aktionen har ændret sig til at få lukket vinduet og deaktiveret kontakten (in case den skulle virke lige pludselig og igen ikke kan lukke…)
Er der nogen der ved hvordan man sætter strøm til direkte for at aktivere rudehejset?
10. June 2011 at 17:27 #12721AnonymousInactiveDu har ikke slået det fra på kontakten i venstre fordør
du ved den store forreste trykknap 😉Tjek lige dette.
Mener helt sikkert at alt spænding til bagdøren går igennem
styrer panel i venstre fordør så tjek evt den for løse
forbindelser først.10. June 2011 at 20:05 #12722AnonymousInactiveNej for højre bagrude virker fint.
Jeg checker styrepanel i morgen – Tak 🙂15. June 2011 at 1:51 #12747AnonymousInactiveFandt aldrig fejlen.
Afmonterede selve motoren og træk vinduet op og satte motoren på igen.Jeg lever næsten lykkeligt uden h.b. rudehejs til jeg næste gang skal til service.
11. September 2011 at 9:14 #13067AnonymousInactiveHer står en del om hvorfra bagerste sideruder styres og hvordan man tester og udskifter : http://forum.alfa156.net/forum/forum_posts.asp?TID=52991 How to Convert Your Manual Rear Windows To Electric
quote Jakob Tveen Andersen” post=5362:Fandt aldrig fejlen.
Afmonterede selve motoren og træk vinduet op og satte motoren på igen.Jeg lever næsten lykkeligt uden h.b. rudehejs til jeg næste gang skal til service.
12. September 2011 at 9:37 #13070Vernon PedersenParticipantDer er en sikring til hver bagrude!
Vedhæfte her et diagram og en beskrivelse af vindus funktionen
Så kan du sætte +12v og stel direkte på motoren – og/eller få en til at hjælpe dig med at få vinduet op og/eller fejlsøge!
god arbejdskyst 🙂
mvh
oo=v=oo
Vernon P.Der er en sikring til hver bagrude!
Vedhæfte her et diagram og en beskrivelse af vindus funktionen
Så kan du sætte +12v og stel direkte på motoren – og/eller få en til at hjælpe dig med at få vinduet op og/eller fejlsøge!
god arbejdskyst 🙂
mvh
oo=v=oo
Vernon P.13. December 2011 at 7:06 #13564AnonymousInactiveHar først set jeres svar nu :-/
Nu har jeg kørt rundt med et vindue der er 5mm åbent siden sommer…
Er krøbet til korset og får det ordnet på værksted, larmer simpelthen for meget haha -
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.