Home › Forums › Alfa Forum › Type 939 – 159, Brera og Spider › Brugt motor 1,9 JTD til 159’er søges › Sv: Brugt motor 1,9 JTD til 159’er søges
Tak til alle for jeres gode råd fx mht bundkar, dyser, m.m.!
Desværre endte det med at motoren måtte skrottes, idet en af luftklapperne fra indsugningsmanifolden havde løsnet sig og var igennem et af ventilerne blevet suget ind i brændkammeret, og der havde denne lille metaldims ødelagt både ventil, stempel, foring m.m. – også nabo-stemplet kom til sidde fast, måske pga varmeudviklingen… så motoren må afskrives som totalskadet.
Og de gode råd mht hvor man kunne skaffe en brugt motor førte til at jeg fandt én i udlandet (dem herhjemme havde alle høje km-tal, eller var ikke på lager alligevel…) – og der er heller ikke mange på markedet rundt omkring os, så pas godt på jeres motorer :cheer:
Hilsen fra Vejle
Jochen